Kültürel Miras

Kalem Adası

Dikili ilçesinin tam karşısında konumlanan ve Dikili tatil rotasına dahil edebileceğiniz kadar yakın olan Kalem Adası turkuaz deniziyle tercih edilen bir destinasyon. Bakir doğasını çok seveceğiniz adada su sporları eğitimi veren bir merkez ile Türkiye'nin ilk ada oteli olan izole ve konforlu bir otel yer alıyor. Kalem Adası'nın denizinin şifalı olduğuna dair eski söylenceler var. Ayrıca Mavi Bayraklı plajlarının sığ ve çocuklu aileler için uygun olduğunu, burasının Ege'nin Maldivleri olarak anıldığını da söylemeden geçmeyelim.

Nebiler Şelalesi

Keşfedenler İzmir doğasının güzelliğini zaten biliyor ama Dikili ilçesindeki Nebiler Şelalesi daha yeni yeni tanınan güzelliklerden. Dikili ilçesinde Nebiler Köyü'nde konumlanan Nebiler Şelalesi Aşıklar Şelalesi olarak da biliniyor. Yaşlı çınarları, her adımda dinlendiren yürüyüş parkurları, küçük göleti ve şelaleleriyle suyun dansını izleyeceğiniz bu cennete 86 basamaktan oluşan ahşap bir merdivenden iniliyor. Şelalenin hemen altındaki gölet küçük su kaplumbağaları ve tatlı su balıklarıyla size şehirde olduğunuzu unutturuyor. Nebiler Şelalesi'nin çok yakınında da içindeki dikitlerin üzerinden damlayan su tanecikleriyle ağlayan bir insanı andıran Ağlayan Mağara var. Şelale İzmir'in merkezine 128 km mesafede konumlanıyor.

Pitane Antik Kenti

Dikili'nin Çandarlı Köyü'nde bulunan ve Ege'nin en gizemli antik kentlerinden biri olan Pitane Antik Kenti, bir rivayete göre adını tarihe altın harflerle yazdıran Amazon kadınlar tarafından kurulmuş. Antik kentin adıyla ilgili kaynaklara ise ilk kez M.Ö. 88 yılında rastlanmış. Mitolojiye göre Pitane, nehir tanrısı olan Euratos'un kızıymış. Antik kentte yapılan kazılarda mezarlar, kadehler, ölü küllerinin saklandığı küpler çıkarılmış. Çıkarılan en özel parçalardan biri de M.Ö. 6. Yüzyıla tarihlenen 1.63 boyunda bir erkek heykeli. Bu heykeli Bergama Müzesi'nde, diğer buluntuları da İzmir Arkeoloji Müzesi ve İstanbul Arkeoloji Müzesi'nde görebiliyorsunuz.

Bademli Ilıcası

İzmir'in Dikili ilçesinde bulunan Bademli Köyü'nde bulunuyor Bademli Ilıcası. Eskiden Aiolis Ilıcası olarak bilinirmiş. Zeytinlikler arasından geçerek ulaşılabilen Bademli Ilıcası, Kalem Adası'nın bitiminde, deniz kıyısında yer alıyor. Varlığı antik dönemlere dek uzanan ılıca, ismini bulunduğu köyden alıyor ve Bademli Deniz Ilıcası olarak anılıyor. Bölgede yer alan kaynak bölümler, havuz şeklinde düzenlenmiş. Ülkemizde, etrafına herhangi bir tesis yapılmamış nadir ılıcalardan biri Bademli Ilıcası. Elbette ki bunu, bölgenin sit alanı ilan edilmiş olmasına da bağlayabiliriz. Bademli Ilıcası suyunun sıcaklığı 65 derece, denizde ise 42 derece olarak seyrediyor. Suyun içerisinde hidroasetat ve arsenik bulunuyor. Bu nedenle ağrı, sızı, romatizma, böbrek taşı ve cilt hastalıkları gibi rahatsızlara da şifa kaynağı oluyor Bademli Ilıcası. Eğer yolunuz Bademli Köyü'ne düşerse, Bademli Ilıcası'nı da mutlaka görün. Şimdiden keyifli bir tatil geçirmenizi dileriz

Çandarlı Kalesi

Eski dönemde Amazon kadın savaşçılarına ait bir bölge olduğu rivayet edilen Çandarlı Kalesi Dikili merkezine 20 dakikalık sürüş mesafesindedir. Çandarlı'nın sembolü haline gelmiş olab kalenin tarihi geçmişi de Cenevizlilere kadar uzanıyor. Kalenin ne zaman ya da kim tarafından yaptırıldığına dair henüz net bir bilgi bulunmuyor. Geçirdiği birçok onarıma karşın hala daha üzerinde M.Ö dönemi taşlarının olması ve konumu Pitaya kentiyle bağlantılı olabileceğini düşündürtmektedir. 2013 senesinden beri UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesnde yer almaktadır. Şehri saldırılardan koruyan, görkemini asla kaybetmemiş olan kalenin büyük bir kısmı zarar görmemiştir. 2016 yılında son restorasyonu yapılan kale içinde şu anda kültür sanat etkinlikleri için düzenlenmektedir.

Pergamon Antik Kenti

Dikili'ye yakın bir nokta olan Bergama sınırları içerisinde yer alan Pergamon Antik Kenti, herkes tarafından görülmesi gereken tarihi bir değerdir. Ülke içinden ve dışından birçok ziyaretçi tatil dönemlerinde buraya uğramaktadır. Kalenin tepesinden aşağıya kadar inen şehrin sınırı içerisineki muhteşem mimari bugüne kadar ulaşmıştır. Başlıca tiyatro, tapınak, kütüphane olan ve daha birçok eserle bizlere kadar korunmuş tabiat güzeli kenti görmeyen kalmamalıdır.

Dikili Atatürk Botanik Bahçesi

Dikili gezilecek yerler aasında listenin başını kimseye kaptırmayan Atatürk Botanik Bahçesi Dikili 30 hektar alan üzerine kuruludur ve ilçenin her yerinden gözükmektedir. Ülkemizde uluslar arası özellikler taşıyan en yetkin tek botanik bahçesi olma unvanına sahiptir. Macit ersoy sayesinde açılmış ve buraya çok büyük çaba sarf edilmiştir. Yurtdışı geilerinden topladığı tohumlarla da bahçeye katkı sağlayarak 3 bin kadar çeşit elde edilmesini sağlamıştır. Çeşitli bitki türlerinin yanı sıra ağaç türlerinde de geniş bir çeşitlilik bulunmaktadır. İçerisinde bulunan Herbaryum Merkezi'nde kurutulan bitki örnekleri ve yürütülen bilimsel çalışmalar yer almaktadır.

Karagöl Tabiat Parkı

Karagöl krater gölü Dikili sınırlarında Merdivenli Köyü yakınlarında yer almaktadır. Volkanik tepe olan Karadağ'ın volkanik oluşumlarıyla oluşan krater gölü özellikle ekolojik turizm konusunda ilçeye destek sağlamaktadır. Bölge el değmemiş doğallıkta olduğu için araba yolu bulunmuyor, doğa yürüyüşleriyle ulaşım sağlayabilir ve yol üzerindeki volkanik kayaları gözlemleyebilirsiniz.